Նոյեմբերի 8-ին ՀՀ ԱԺ արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի նախագահ Արտակ Զաքարյանն ընդունել է ՀՀ-ում Չեխիայի Հանրապետության արտակարգ եւ լիազոր դեսպան Պետր Միկիսկային:
Դեսպանը Արտակ Զաքարյանին է փոխանցել Չեխիայի խորհրդարանի արտաքին հարաբերությունների հանձնաժողովի նախագահ, նախկին արտգործնախարար Կառլ Շվարցենբերգի նամակը, որով պարոն Շվարցենբերգը հանձնաժողովի նախագահին եւ անդամներին հրավիրում է այցելել Չեխիա՝ քննարկելու ապագա համագործակցությանն առնչվող հարցեր: Արտակ Զաքարյանը սիրով ընդունել է հրավերը:
Արտակ Զաքարյանը կարեւորել է Չեխիայի հետ հարաբերությունների զարգացումը բոլոր ոլորտներում:
Զրուցակիցները խոսել են նաեւ հայ-չեխական տնտեսական հարաբերությունների զարգացման եւ համատեղ բիզնեսի հնարավորությունների մասին: Այս համատեքստում կարեւորվել եւ մատնանշվել են մի շարք հաջող նախաձեռնություններ, խոսվել է նաեւ բացթողումների մասին:
Հանդիպման ընթացքում Արտակ Զաքարյանը հույս է հայտնել, որ հայ-չեխական խորհրդարանական օրակարգը ապագայում եւս հարուստ կլինի եւ համալրված կլինի երկու պետությունների խորհրդարանների համար կարեւորագույն խնդիրների քննարկմամբ:

8 ноября председатель Постоянной комиссии НС по внешним связям А.Закарян принял Чрезвычайного и Полномочного посла Чешской Республики в РА Петра Микиску.
Посол передал А.Закаряну письмо председателя Комиссии по внешним отношениям парламента Чехии, экс-министра иностранных дел Карла Шварценберга, которым последний приглашает председателя и членов комиссии НС посетить Чехию для обсуждения вопросов дальнейшего сотрудничества. А.Закарян любезно принял приглашение.
А.Закарян подчеркнул важность развития отношений с Чехией во всех сферах.
Собеседники говорили также о развитии армяно-чешских экономических связей и возможностях налаживания совместного бизнеса. В этом контексте отмечен ряд удачных инициатив, говорилось также об имеющихся упущениях.
В ходе встречи А.Закарян выразил надежду, что армяно-чешская повестка и впредь будет богатой и насыщенной обсуждениями проблем,   важных для парламентов обоих государств.